Co musisz wiedzieć o wioślarstwie?
Bez wątpienia wioślarstwo to jeden z tych sportów, w którym mamy największe sukcesy sportowe. Głośno mówi się o sukcesach siatkarzy, piłkarzy ręcznych czy piłkarzy. O wynikach polskich wioślarzy nadal jednak mówimy niewiele, mimo iż nie mamy się we wioślarstwie czego wstydzić. Regularnie w regatach wioślarskich zdobywamy medale nie tylko na Mistrzostwach Europy czy świata, ale także Igrzyskach Olimpijskich. Warto byłoby w związku z tym dowiedzieć się o tym sporcie czegoś więcej aniżeli to, że jest to sport polegający na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej siłą mięśni wioślarza.
Zasady
Zacznijmy od zasad. Otóż większość regat jest prowadzonych zgodnie z systemem FISA, który polega na rozegraniu dwóch biegów kwalifikacyjnych. Zaliczamy do nich przedbiegi i międzybiegi. Tak wyłonionych zostaje dwunastu półfinalistów. Warto dodać, że poza finałem A we wioślarstwie rozgrywany jest także finał B zwany finałem pocieszenia.
Podkreślmy jeszcze, że regaty są rozgrywane na akwenach o długości dwóch kilometrów na prostych torach o szerokości od 12,5 do 15 metrów. Zawsze startuje w nich sześć drużyn.
Wioślarstwo na Igrzyskach Olimpijskich
Każdy wioślarz marzy o medalu na Igrzyskach Olimpijskich. Regaty wioślarskie są wówczas rozgrywane w kilku konkurencjach.
Konkurencje wioślarskie znajdujące się w programie Igrzysk Olimpijskich:
– Mężczyźni (M) 1x (jedynka), 2x (dwójka podwójna), 2- (dwójka bez sternika), 4x (czwórka podwójna), 4- (czwórka bez sternika), 8+ (ósemka)
– Kobiety (W) 1x, 2x, 2-, 4x, 8+
– Mężczyźni waga lekka (LM) 2x, 4-
– Kobiety waga lekka (LW) 2x
Ja jestem wioślarzem amatorem, ale to tylko dlatego, że nie było mnie stać na systematyczne treningi. Nie dało się tego pogodzić z pracą. Zbyt niskie są dofinansowania na wioślarstwo.