Spływ kajakowy w Borach Tucholskich

Kajakarstwo Wioślarstwo
spływy kajakowe

Bory Tucholskie to rozległy i bardzo wiekowy kompleks leśny, położony w geograficznym mezoregionie o analogicznej nazwie. Region ten rozciąga się na obszarze Pojezierza Pomorskiego i obejmuje dorzecza dwóch największych rzek: Brdy i Wdy. Tutejsze lasy sosnowe są poprzecinane gęstą i krajobrazowo urozmaiconą siecią rzek i rzeczułek: woda płynie przez fantazyjne rozmieszczone koryta, tworzy kaskady i piękne zakola. Do takiego ukształtowania powierzchni tego regionu, podobnie jak całej północnej części Polski, przyczyniło się zlodowacenie bałtyckie, jakie miało tu miejsce ponad 10 tysięcy lat temu.

Polodowcowy krajobraz, połączony z majestatem panującej tu natury, czyni z Borów Tucholskich miejsce wyjątkowe i warte odwiedzenia. Przez region przebiega aż 10 szlaków turystycznych, jednak z punktu widzenia turystów, którzy preferują zwłaszcza aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, to właśnie tutejsza sieć wodna jest najbardziej atrakcyjnym elementem tego malowniczego regionu.

Kajaki – sposób na wakacyjną nudę

Uczestniczenie w spływie kajakowym pozwala przeżyć niezapomniane chwile, dając możliwość wykorzystania rozpierającej latem energii i sportowego zapału. Jednocześnie jednak jest to także oryginalny sposób na podziwianie piękna przyrody, niejako poznawanie jej w najbardziej naturalny sposób. Spływy kajakowe Brdą w regionie Borów Tucholskich można polecić zarówno amatorom, jak też doświadczonym sympatykom takiej wodnej przygody – jest to możliwe dzięki różnorodności tutejszego krajobrazu. Miejscowe trasy spływów są jasno określone i opisane: pod względem stopnia trudności oraz ilości czasu, potrzebnej na pokonanie danego odcinka. Oprócz największych, czyli Brdy i Wdy, płyną tu również rzeki: Chocina, Kopernica (zwana też Czerwoną Strugą) i Jarcewska Struga. Rzekom towarzyszą liczne jeziora, będące jednocześnie unikatowymi przykładami polodowcowych form geograficznych i rozwijających się w ich obrębie ekosystemów.

Trasy wśród pomników przyrodniczych

Podróż kajakiem przez najstarsze polskie bory sosnowe to doskonała metoda na odkrywanie cudów przyrody, jakie zachowały się w nieprzetworzonej przez człowieka przestrzeni. Spora część Borów Tucholskich to pozostałości pradawnych puszcz, ich prezencja daje więc możliwość oglądania swoistych zabytków, stworzonych przez samą naturę. O niezwykłej wadze tutejszego świata roślinno-zwierzęcego świadczy najlepiej fakt, że Bory Tucholskie to Park Narodowy, obejmujący liczne rezerwaty przyrodnicze. Z uwagi na to warto pamiętać o zachowaniu szacunku do przestrzeni, wśród której można doskonale wypocząć i zebrać miłe wspomnienia.