Tags:

Jakie wymagania należy spełnić, aby prowadzić rejs morski?

2 Replies

Porady
rejs morski

Wprawdzie do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, ale z pewnością myśleliście już o tym, gdzie je spędzić. Co byście powiedzieli, aby tegoroczne wczasy spędzić na jachcie? Nie jest to niemożliwe, ponieważ dziś także i w Polsce jest coraz więcej firm, które oferują ich czarter. Wielu jednak nie decyduje się na niego tylko dlatego, że nie wie, jakie uprawnienia należy posiadać, aby móc wyruszyć w rejs jachtem. Podpowiadamy w związku z tym, co będzie Ci potrzebne, aby zasiąść za jego sterem.

Patenty i uprawnienia

Przede wszystkim podkreślmy tutaj, że wymagania uprawniające do prowadzenia jachtu zależne są od kilku czynników. Między innymi tego, gdzie zamierzamy wypłynąć, jaką jednostką pływającą, w jakim celu i do kogo udamy się, aby uzyskać stosowane uprawnienia.

Ogólnie w polskim prawie jest zapis, że wynajmując jacht do dwunastu metrów długości i żeglując po akwenie śródlądowym, morzu zamkniętym lub oceanie w odległości nie dalszej niż 20 mil od brzegu wystarczający będzie patent Sternika Jachtowego. Chcąc wypłynąć dalej, niezbędny będzie patent Jachtowego Sternika Morskiego.

Należy jednak podkreślić, że nieraz dostawca jachtu udostępni nam go tylko wtedy, kiedy na jachcie znajduje się przynajmniej jedna inna dodatkowa osoba, która dysponuje odpowiednimi uprawnieniami.

Jak w związku z tym widzisz nie potrzeba szczególnych uprawnień do tego, aby wypożyczyć jacht. Warto jest się zatem zastanowić, czy aby nie skorzystać z takiej możliwości.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *