Tags:

Co musisz wiedzieć o wioślarstwie?

2 Replies

Porady Wioślarstwo
Wioślarstwo

Bez wątpienia wioślarstwo to jeden z tych sportów, w którym mamy największe sukcesy sportowe. Głośno mówi się o sukcesach siatkarzy, piłkarzy ręcznych czy piłkarzy. O wynikach polskich wioślarzy nadal jednak mówimy niewiele, mimo iż nie mamy się we wioślarstwie czego wstydzić. Regularnie w regatach wioślarskich zdobywamy medale nie tylko na Mistrzostwach Europy czy świata, ale także Igrzyskach Olimpijskich. Warto byłoby w związku z tym dowiedzieć się o tym sporcie czegoś więcej aniżeli to, że jest to sport polegający na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej siłą mięśni wioślarza.

Zasady

Zacznijmy od zasad. Otóż większość regat jest prowadzonych zgodnie z systemem FISA, który polega na rozegraniu dwóch biegów kwalifikacyjnych. Zaliczamy do nich przedbiegi i międzybiegi. Tak wyłonionych zostaje dwunastu półfinalistów. Warto dodać, że poza finałem A we wioślarstwie rozgrywany jest także finał B zwany finałem pocieszenia.

Podkreślmy jeszcze, że regaty są rozgrywane na akwenach o długości dwóch kilometrów na prostych torach o szerokości od 12,5 do 15 metrów. Zawsze startuje w nich sześć drużyn.

Wioślarstwo na Igrzyskach Olimpijskich

Każdy wioślarz marzy o medalu na Igrzyskach Olimpijskich. Regaty wioślarskie są wówczas rozgrywane w kilku konkurencjach.

Konkurencje wioślarskie znajdujące się w programie Igrzysk Olimpijskich:

– Mężczyźni (M) 1x (jedynka), 2x (dwójka podwójna), 2- (dwójka bez sternika), 4x (czwórka podwójna), 4- (czwórka bez sternika), 8+ (ósemka)
– Kobiety (W) 1x, 2x, 2-, 4x, 8+
– Mężczyźni waga lekka (LM) 2x, 4-
– Kobiety waga lekka (LW) 2x

2 comments

  1. Agata

    Trenowałam wioślarstwo przez cztery lata i to naprawdę wymagający sport, choć jego trenowanie daje mnóstwo satysfakcji.

  2. Sebastian

    Ja jestem wioślarzem amatorem, ale to tylko dlatego, że nie było mnie stać na systematyczne treningi. Nie dało się tego pogodzić z pracą. Zbyt niskie są dofinansowania na wioślarstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *